Kiedy skorzystać z usług KRD – opinie o zadłużonych klientach

Polskie firmy coraz częściej sprawdzają swoich potencjalnych kontrahentów w różnych rejestrach, zabezpieczając się w ten sposób przed zawarciem umowy z kontrahentem nierzetelnym. Jednak także osoby indywidualne mogą sprawdzać informacje o sobie jako o dłużniku. Miejscem oferującym taką możliwość jest Krajowy Rejestr Długów.

Co warto wiedzieć o wpisie do rejestru prowadzonego przez KRD

Na początek warto pokrótce opisać, na czym właściwie polega funkcjonowanie instytucji, jaką jest KRD. Opinie o prowadzonych przez niego rejestrach są bardzo pozytywne.  Z jednej strony firmy mogą  sprawdzić, czy ich kontrahenci nie zalegają już z jakimiś płatnościami, przy czym KRD pozwala na sprawdzenie zaległości także względem innych przedsiębiorstw, z drugiej – w przypadku pojawienia się zaległości i posiadania ważnego sądowego nakazu zapłaty mogą sami zgłosić nierzetelnego kontrahenta wpisując go do Rejestru. Oprócz firm, z takich rejestrów korzystają również instytucje finansowe, w tym banki, sprawdzając klienta zanim udzielą mu kredytów długoterminowych.

Wpis dokonany na konkretną firmę lub klienta może również skutkować brakiem zgody na posiadanie telefonu z abonamentem.

Nierzetelnym dłużnikiem może być także osoba fizyczna. Jednak zgodnie z prawem uregulowanie zobowiązań względem wierzyciela, który wpisał firmę czy klienta do rejestru dłużników, skutkuje wykreśleniem dłużnika z takiego rejestru. Z tego powodu KRD udostępnia możliwość wystąpienia z zapytaniem na swój temat wszystkim klientom, którzy planują choćby zaciągnięcie kredytu w banku.

W celu zgłoszenia dłużnika do KRD potrzebny jest jego numer PESEL, zatem nie ma możliwości, aby dokonać wpisu na rzecz przypadkowej osoby. W przypadku firm KRD oferuje również możliwość skutecznego ściągania zaległości poprzez podjęcie współpracy z firmą windykacyjną. Dzięki temu firmy mogą nie tylko dokonywać wpisów dłużników, ale również mają do dyspozycji dodatkowe narzędzia, pozwalające na odzyskanie zaległości finansowych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s