Sprawdzanie kontrahentów w KRD

Współpraca z innymi podmiotami gospodarczymi stanowi podstawę działalności przedsiębiorstwa. Według zasady ekonomicznej Pareto już 20% stałych kontrahentów generuje 80% przychód firmy. Ich rzetelność jest zatem bardzo ważna – kłopoty jednego płatnika szybko, na zasadzie domina, przełożą się na kłopoty pozostałych, powiązanych z nim podmiotów.

Gdzie sprawdzać?

Gromadzeniem i udostępnianiem danych o dłużnikach zajmuje się jedno z kilku biur informacji gospodarczej w kraju – Krajowy Rejestr Dłużników. Przez wielu „lista dłużników” jest błędnie rozumiana jako „lista KRD” – należy te pojęcia rozgraniczyć. Dłużnik zgłoszony do innego biura, może na liście KRD (najbardziej znanego biura) w ogóle nie figurować.

Jak zgłasza się dłużnika?

Zgłoszenia może dokonać każdy wierzyciel, który posiada prawne podstawy do dokonania takiego wpisu i ma podpisaną umowę z KRD. Oznacza to ni mniej ni więcej, że wpisu może dokonać każdy podmiot, któremu zalegamy z uregulowaniem należności. O tym, kto dokonał zgłoszenia i wpisu do niechlubnej listy nierzetelnych kontrahentów można przekonać się dokonując sprawdzenia własnej firmy w rejestrze KRD (raz na pół roku można pobrać bezpłatny raport, częstsze pobieranie raportu wiąże się z niewielkim kosztem).

Z czym wiąże się wpisanie do rejestru dłużników?

Figurowanie w takiej bazie może oznaczać kłopoty z instytucjami finansowymi w zakresie przyznania np. pożyczek czy kredytów, a także może zablokować współpracę z innymi potencjalnymi klientami, którzy przed rozpoczęciem współpracy prześwietlą partnera.

Jak usunąć wpis z listy dłużników?

Po uregulowaniu całej zaległej należności, osoba / podmiot, która dokonała zgłoszenia dłużnika ma obowiązek w ciągu 14 dni usunąć wpis. Jest to obowiązek wymuszony ustawą, a niezastosowanie się do niego grozi karą finansową.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s