Uważaj, aby nie trafić na listę KRD

Czarna lista dłużników KRD to coś, czego każdy przedsiębiorca powinien wystrzegać się jak ognia. Najczęściej listę zasilają wpisy osób, które nie wywiązują się terminowo ze swoich zobowiązań, a tam ich zadłużenie przestaje być już anonimowe. Każdy może mieć wgląd w rejestr dłużników, więc jest to bardzo problematyczne dla nieuczciwego przedsiębiorcy.

Lista dłużników KRD – jak można na nią kogoś wpisać?

Krajowy Rejestr Długów nie umieszcza wpisu od zaraz. Wpis powinien być potwierdzony jeszcze na miesiąc przed umieszczeniem go w KRD. W tym celu należy wysłać pismo do dłużnika z informacją o planowanym wpisaniu go do rejestru. Można to zrobić osobiście lub wysyłając mu list polecony. Pismo powinno mieć formę wezwania do ostatecznej spłaty długu oraz informacji o zamiarze umieszczenia danych osobowych dłużnika w KRD w razie zignorowania ostatecznej daty spłaty. To wierzyciel wybiera biuro, z którym ma zamiar współpracować, ale wpis może zostać umieszczony we wszystkich trzech, jeśli ma z nimi podpisane umowy. Osoba nazywana jest dłużnikiem, jeśli jej zadłużenie wynosi powyżej 500 złotych w przypadku przedsiębiorcy lub 200 złotych w przypadku konsumenta.

Jak uniknąć wpisu do KRD?

Jeśli nie wypłacasz pracownikowi pensji na czas, to możesz liczyć się z tym, że postara się on o umieszczenie Cię w KRD. Niezależnie od rodzaju zadłużenia, po zignorowaniu ostatecznego wezwania do zapłaty, nie licz na to, że wierzyciel odstąpi od swojej decyzji. Bardzo ważne jest więc załatwienie wszystkiego polubownie.

Będąc kontrahentem masz obowiązek wywiązywania się z warunków zawartych w umowie. Nawet jeśli nie odbierze się listu od wierzyciela, to wcale nie oznacza, że uniknie się zgłoszenia naszej osoby do rejestru. Wpisu do KRD można uniknąć tylko poprzez spłacenie długu. Jeśli kwota jest zbyt duża, to można starać się o rozłożenie jej na raty czy też odroczenie spłaty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s