Co zrobić, gdy trafimy na listę dłużników?

Do zadań Krajowego Rejestru Dłużników należy przyjmowanie, przechowywanie i udostępnianie informacji o dłużnikach. Informacje do bazy danych KRD mogą dostarczać wszystkie podmioty prawne oraz osoby fizyczne m.in. banki, instytucje oferujące pożyczki lub kredyty, wspólnoty mieszkaniowe, dostawcy prądu, gazu, wody czy firmy windykacyjne.

Jakie są konsekwencje wpisu do KRD?

Przedsiębiorcy notowani w KRD przestają być anonimowi i tracą wiarygodność w kontaktach handlowych. Przyszli kontrahenci dowiedziawszy się o zadłużeniach danego przedsiębiorstwa mogą odstąpić od zawierania z nim umów czy utrzymywania jakichkolwiek kontaktów gospodarczych. Mają oni duże problemy z zaciąganiem kredytów czy kupowaniem towaru na raty, nawet dostawcy telewizji kablowej czy internetu odmawiają im świadczenia usług.

Kiedy przedsiębiorstwo zostaje wpisane do KRD?

Następuje to wtedy, jeśli dług firmy wynosi 500 zł i nie został uregulowany przez 60 dni od daty płatności.

Jak widać konsekwencje wpisu do KRD są dla przedsiębiorstwa bardzo niekorzystne. Ale co zrobić, gdy jednak przedsiębiorca trafi na listę dłużników?
Najważniejsze to nie panikować. Wiadomo, że dług trzeba oddać, ale warto negocjować z wierzycielami warunki jego spłaty.
Jeżeli już znajdziemy się w takiej sytuacji, powinniśmy robić wszystko, aby ten problem rozwiązać jak najszybciej, żeby nasza sprawa nie została skierowana do egzekucji komorniczej, bo to znacznie podwyższa zadłużenie.

Najgorsze co moglibyśmy zrobić, to ukrywać się przed wierzycielami. Trzeba postępować wprost przeciwnie. Warto poinformować ich o naszej trudnej sytuacji finansowej i starać się na przykład o rozłożenie spłaty długu na raty lub zmniejszenie płaconych rat.

Co zrobić, gdy dług jest już spłacony, a przedsiębiorstwo nadal widnieje w KRD?

Po spłaceniu długu wierzyciel jest zobowiązany wysłać do KRD wniosek o usunięcie z rejestru danych przedsiębiorstwa. Musi to zrobić w ciągu 14 dni, a KRD ma 7 dni na ich usunięcie. Jeśli mimo spłaty firma nadal znajduje się w rejestrze, należy wysłać do KRD prośbę o usunięcie danych, załączając dowód spłaty zadłużenia.

Warto tego dopilnować, gdyż zdarzają się nieuczciwi wierzyciele, którzy po uregulowaniu długu, nie występują do KRD o usunięcie wpisu. Wtedy przedsiębiorca może przeciwko takiej osobie wystąpić na drogę sądową.
.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s