Finanse Młodych

Krajowy Rejestr Długów jest  swego rodzaju bazą, w której figurują osoby zalegające z płatnościami, w konsekwencji czego stają się dłużnikami. Niestety, często w KRD znajdują się również młodzi, zdolni i dopiero zaczynający dorosłe życie ludzie. Z danych statystycznych wynika, że pięćdziesiąt procent Polaków do 35. roku życia choć raz zapożyczyło się. Średnio miesięcznie więc wydają oni około 603 do 739 złotych właśnie na swój dług. Niekiedy wielu z nich nie potrafi poradzić sobie ze swoimi finansami i tym samym popadają w długi, z których nie potrafią wyjść.

Sytuacja finansowa młodych osób nie jest łatwa. Stoi przed nimi – tuż po studiach – wyzwanie w postaci poszukiwania pracy oraz mieszkania. Często też  młode osoby mają problem z uzyskaniem płynności finansowej tym samym ze zdobyciem pieniędzy na zakup własnego lokum i zarazem uniezależnienia się.

Warto również zaznaczyć, iż młode osoby, zaraz po studiach, najczęściej swoją pierwszą pracę uzyskują w formie umowy o dzieła czy umowy-zlecenia. Dzieje się tak dlatego, iż tego typu umowy są tańsze z punktu widzenia pracodawcy, a absolwenci zwykle nie zabiegają o umowę pracę z czysto ekonomicznego powodu – umowa o dzieło może przynieść im większy dochód „na rękę”.

Osoby z wykształceniem wyższym zarabiają średnio ponad trzy tysiące złotych, z czego 29% z nich ma umowę o pracę na czas nieokreślony. O niecały tysiąc mniej zarabiają osoby z wykształceniem zawodowym.  Jak donoszą raporty – większość osób do 25. roku życia pracuje w ramach tzw. umowy śmieciowej, od 26. do 30. roku życia dominuje kontrakt na czas określony, natomiast po trzydziestym roku – umowa na czas nieokreślony. W każdej z trzech kategorii dane przedstawiają się następująco: na czas nieokreślony – 22:23:23%; na umowę o dzieło 24:17:15%. Do 25. roku życia dwanaście procent z nich zarabia ma własny rachunek.

Osoby młode oraz uczące się narzekają na brak zdolności kredytowej, jednak w niektórych przypadkach stosuje się kredyt studencki, który dopiero po skończonych studiach można zacząć spłacać. Jak wiadomo – dodatkowe pieniądze są zazwyczaj wykorzystywane na zakup auta, motocykla czy także wakacji oraz na własną pasję.

Warto również zajrzeć do raportu przygotowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów „Finansowy portret Młodych”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s