Opinie KRD – dlaczego Polacy wspierają swoje dzieci

opinie krdJeszcze kilka lat temu dorosłe dzieci starały się jak najszybciej uniezależnić od swoich rodziców. Najnowsze opinie KRD, które powstały w oparciu o przeprowadzone badanie na grupie Polaków powyżej 50. roku życia, pokazują, że dzieci są nadal wspierane przez rodziców.

Dorośli, ale nadal przy wsparciu finansowym rodziców

Ankietowani Polacy po 50. roku życia nadal wspierają finansowo swoje dzieci. Przeciętna kwota wsparcia miesięcznie wynosi 207 zł. Do wsparcia finansowego dzieci czy wnuków przyznaje się 57% ankietowanych, natomiast 44% twierdzi, że dorosłe dzieci czy wnuki nadal z nimi mieszkają. W praktyce oznacza to, że to rodzice ponoszą koszty utrzymania swoich dorosłych dzieci i wnuków, opłacając mieszkanie czy robiąc zakupy.

Ponad 60% seniorów, także tych mających 60-70 lat, wspiera finansowo swoje dzieci.

Najchętniej swoim dzieciom pomagają mieszkańcy Podkarpacia i województwa zachodniopomorskiego. Jeśli rodzice są gorzej sytuowani lub mieszkają na wsi, wówczas rzadziej wspierają dzieci.

Na skłonność do finansowej pomocy dla dzieci wpływa również wykształcenie – osoby z wykształceniem wyższym chętniej i częściej udzielają finansowej pomocy dzieciom w wyższej kwocie. Po zbadaniu struktury wydatków badanej grupy okazało się, że przeciętnie 900 zł ankietowani wydają na jedzenie.

Wspólne mieszkanie z rodzicami oraz otrzymywanie od nich regularnie finansowego wsparcia w określonej wysokości nie są jedynymi formami wspierania dorosłych dzieci. Co dziesiąty ankietowany przyznaje, że zaciągnął kredyt czy pożyczkę z parabanku, aby w ten sposób wspierać dziecko czy wnuczka.

W praktyce bardzo często się okazuje, że dziecko chętnie korzysta z pieniędzy, natomiast faktycznie nie spłaca zaciągniętego zobowiązania. Prowadzi to do problemów windykacyjnych rodziców, którzy podpisali umowę kredytu czy pożyczki.

Według oficjalnych danych dług seniorów wynosi obecnie 2,33 mld złotych.

Więcej opinii na temat krd możesz znaleźć na stronie krajowy rejestr długów opinie. Zapraszamy!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s