Jak działają firmy windykacyjne

calculator-453792_960_720Wokół tematyki windykacji istnieje wiele kontrowersji. A to głównie za sprawą opinii samych dłużników, wobec których wymierzone są działania firm windykacyjnych. Z punktu widzenia osób, które chcą odzyskać swoje należności, obraz windykacji wygląda z goła inaczej. Przyjrzyjmy się zatem, na czym w rzeczywistości polega praca windykatorów i obalmy przy okazji kilka mitów, które krążą na ten temat.

Windykator a komornik

Podstawowy błąd popełniany przez wiele osób to mylenie czy też zamienne stosowanie dwóch pojęć: windykatora i komornika. Choć obydwie profesje skupiają swoje działania na pomocy w odzyskaniu długu, to dotyczą one różnych etapów odzyskiwania należności od dłużnika.

Zadaniem windykatora jest rozmowa oraz nakłonienie dłużnika do podjęcia kroków ku temu, aby spłacić zobowiązanie, natomiast rola windykatora rozpoczyna się w momencie, gdy wierzyciel, po uzyskaniu sądowego tytułu wykonawczego, skieruje sprawę na drogę tzw. postępowania egzekucyjnego.

Można zatem powiedzieć, iż zasadnicza różnica między windykatorem a komornikiem dotyczy momentu, w którym kontaktują się oni z dłużnikiem.

Komu wierzyciel zleca odzyskanie długu

W pierwszej kolejności wierzyciel będzie dochodził swoich roszczeń samodzielnie lub zlecając odzyskanie długu firmie windykacyjnej. Warto jednak pamiętać, iż niektóre firmy windykacyjne świadczą również usługi reprezentowania wierzyciela przed organami sądowymi. Zanim jednak firma podejmie działania, musi ona sprawdzić, czy dana wierzytelność rzeczywiście istnieje.

Następnie kontaktuje się z dłużnikiem (o ile od terminu płatności faktury nie minęło jeszcze 60 dni) w celu uzyskania informacji, z jakiego powodu płatność nie została uregulowana – wskazuje Kornelia  – zastępca kierownika PR w firmie Kaczmarski Inkasso. Z reguły telefoniczny kontakt ze strony firmy windykacyjnej jest skuteczny w około 40% przypadków.

Jeśli jednak to ni skłoni dłużnika do spłacenia należności, wówczas firma windykacyjna wysyła wezwania do zapłaty, a także kontaktuje się z dłużnikiem telefonicznie, mailowo, smsowo lub tez osobiście.  W przypadku, gdy takie działania nie przyniosą skutku, firma windykacyjna przekazuje dane dłużnika do bazy dłużników.

Wiedza o tym, jak działają firmy windykacyjne może okazać się przydatna nie tylko wierzycielowi, ale również dłużnikowi, który powinien pamiętać o tym, iż główną rolą windykatora nie jest “zabranie” długu, ale skłonienie osoby zalegającej z płatnościami do uregulowania zobowiązania lub zaproponowaniu rozwiązania, które pozwoli mu na rozłożenie płatności na bardziej możliwe do spłaty raty.

Reklamy

Jeden komentarz

  1. Prowadzę firmę i niestety zdarzają się nieuczciwi kontrahenci… przykra sprawa, ale pewnie każdy kto prowadzi biznes spotyka się z taką sytuacją. I korzystałem z usług Kaczmarski Inkasso, mają duże doświadczenie i wiem, że mogę na nich liczyć. Z tego co wiem naprawdę potrafią dogadać się z dłużnikami. A mi zdecydowanie oszczędza to czas i nerwów.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s