Jak wyjść z długów?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Większość osób, które wpadły w spiralę zadłużenia czuje się całkowicie bezradna, nie mając pojęcia, jak podjąć walkę z tym problemem. Wśród nich są również tacy, którzy zamiast realnie ocenić sytuację, zadłużają się jeszcze bardziej, co tylko pogarsza ich sytuację. Czy zatem istnieje sposób na to, aby poradzić sobie z długiem i spłacić swoje zobowiązania? Oto kilka kroków, od których należy zacząć.

Krok 1 – określ swoją aktualną sytuację

Na początek staw czoła liczbom. Policz, jak wysoki jest Twój dług oraz jakich instytucji, osób dotyczy dane zobowiązanie. Dopisz również daty oraz kwoty odsetek naliczanych w przypadku nieterminowych spłat. Następnie pomyśl, które z zobowiązań powinny zostać spłacone w najszybciej. W pierwszej kolejności należy spłacić te długi, na których ciążą najwyższe odsetki. Pamiętaj bowiem, że każdy dzień zwłoki w płatności będzie Cię kosztował dodatkowe pieniądze.

W ten sposób stworzysz swój własny harmonogram spłaty długów i właśnie w oparciu o niego będziesz pozbywał się kolejnych zobowiązań.

Krok 2 – przeanalizuj wydatki

Kolejnym krokiem będzie określenie budżetu, jaki masz do dyspozycji. W tym celu spisz wszystkie swoje miesięczne dochody takie jak stała pensja, premie, stypendia etc. Następnie przygotuj listę wszystkich wydatków, jakie ponosisz co miesiąc. Oprócz opłat za czynsz, media, uwzględnij również koszty paliwa lub biletów komunikacji miejskiej, wydatki na kosmetyki, prasę, jedzenie, używki. Dzięki temu dowiesz się, na co wydajesz najwięcej pieniędzy.

Krok 3 – oszczędzaj

Czas na oszczędzanie! Na podstawie wcześniej przygotowanej listy wydatków oceń, które z nich możesz wyeliminować lub ograniczyć. Jeśli drogo kosztuje Cię dojazd do pracy autem, przerzuć się na komunikację miejską lub rower. A może większą część Twoich dochodów przeznaczasz na jedzenie? Zastanów się, jak ograniczyć ten wydatek. Przede wszystkim wyrób w sobie nawyk chodzenia do sklepu z listą zakupów i kupuj wyłącznie to, co się na niej znajdzie. W końcu każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że półki sklepowe potrafią skutecznie kusić promocjami i okazjami. Poza tym, jak mówią badania naukowe, gdy udajemy się na zakupy głodni, kupujemy więcej. Pamiętaj więc o tym, aby zawsze zjeść choć niewielką przekąskę przed wyjściem do supermarketu.

Krok 4 – szukaj dodatkowego źródła dochodów

Skoro nasze comiesięczne dochody nie pozwalają Ci na spłatę długów, poszukaj dodatkowego zajęcia. W internecie jest wiele stron, na których można znaleźć drobne zlecenia – zastanów się więc, które z posiadanych umiejętności mogą Ci przynieść dodatkowy dochód. Masz doskonały kontakt z dziećmi? Poszukaj zleceń dotyczących opieki nad dzieckiem w godzinach popołudniowych. A może świetnie piszesz? Dorywcza praca jako zdalny copywriter z pewnością będzie dobrym sposobem na podreperowanie budżetu. Pamiętaj, że nawet drobny zarobek wyjdzie Ci na dobre. Szukaj więc wytrwale i wykorzystuj każdą okazję do zarobienia.

Co nam grozi, gdy nie spłacamy długów?

Przede wszystkim należy pamiętać, iż za niespłacone długi można zostać wpisanym na czarną listę dłużników. Jak podkreśla rzecznik KRD Andrzej Kulik, na listę Krajowego Rejestru Długów można trafić wówczas, gdy “zaciągnęliśmy dług wyższy niż 200 złotych brutto i nie reagujemy na wezwanie wierzyciela do zapłaty. Wówczas, po upływie dwóch miesięcy, nasze dane zostają umieszczone w KRD”.
Ponadto wierzyciele mogą dochodzić swych roszczeń na drodze sądowej w celu uzyskania tytułu egzekucyjnego, a następnie po uzyskaniu klauzuli wykonalności, sprawa zwykle trafia do komornika. Ten z kolei ma prawo do zajęcia majątku dłużnika w celu zapewnienia spłaty długu.

Jak widać konsekwencje posiadania długu mogą być bardzo dotkliwe. Warto więc szybko podjąć kroki, aby systematycznie spłacać zobowiązania i tym samym uwolnić się od długów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s