Poznaj pracę windykatora

biuro

Poznaj pracę windykatora często budzi pejoratywne skojarzenia. Wiele takich opinii wynika zwyczajnie z braku wiedzy na temat faktycznego zakresu obowiązków windykatora oraz błędnego utożsamiania tego zawodu z profesją komornika. Aby usunąć pojawiające się wątpliwości w rozumieniu definicji windykatora, sprawdźmy, czym dokładnie zajmuje się windykator, a także kto może nim zostać.

Windykacja

Na początek warto wyjaśnić, czym, z formalnego punktu widzenia, jest windykacja. Jest to bowiem proces dochodzenia roszczeń w postaci własności, używając do tego celu środków dopuszczalnych w obowiązujących przepisach prawnych. Windykację można podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • windykację polubowną, polegającą na tym, iż dłużnik jest monitorowany, wskutek czego ma zostać ostatecznie nakłoniony do spłaty zobowiązania,
  • windykację sądową, która stosowana jest wówczas, gdy dłużnik nie wykazuje zamiaru spłaty zobowiązania, wskutek czego wierzyciel, po uzyskaniu od sądu nakazu zapłaty z klauzula wykonalności, może skierować sprawę na drogę postępowania komorniczego.

Zawód windykatora

Gdy już wiemy, na czym polega windykacja, czas dowiedzieć się, jak wygląda praca windykatora.

Do głównych jego obowiązków należy bowiem odzyskiwanie długów swoich klientów. W zależności od danego przypadku, jego działanie może przybierać różne formy oraz może on wykorzystywać różne środki komunikacji z dłużnikiem.

Celem nadrzędnym tych działań jest zatem nakłonienie dłużnika do tego, aby spłacił swoje zobowiązanie. Może więc kontaktować się z dłużnikiem listownie, telefonicznie, mailowo, a nawet spotykać się z nim osobiście w celu wypracowania najbardziej optymalnego rozwiązania, które doprowadzi do spłaty zadłużenia. Najczęściej więc windykator stara się ustalić z dłużnikiem harmonogram spłaty zadłużenia, który będzie realny do wykonania ze strony dłużnika, a zarazem akceptowalny przez wierzyciela. Często też rolą windykatora jest pomoc dłużnikowi w wyjściu ze spirali zadłużenia poprzez szukanie wspólnych rozwiązań, możliwości uzyskania dodatkowego dochodu przez dłużnika czy też rozłożenia długu na raty.

Cechy dobrego windykatora

Praca windykatora wymaga posiadania odpowiednich kompetencji osobistych. Do najważniejszych cech z pewnością należy zaliczyć wysokie zdolności komunikacyjne oraz umiejętność uważnego słuchania. Dzięki temu windykator jest w stanie prowadzić rzeczową i skuteczną rozmowę, natomiast dłużnik ma poczucie, iż ma do czynienia z osobą, która aktywnie go słucha i rozumie sytuację.

Windykator musi również posiadać umiejętność precyzyjnego wyrażania swoich myśli oraz cechować się zdolnościami negocjacyjnymi, które pozwolą mu faktycznie przekonać dłużnika do spłaty długu.
Warto również pamiętać, iż w codziennej pracy windykator może spotkać się z różnymi rodzajami dłużników. Musi on zatem umieć zapanować nad własnymi emocjami, ale również okazywać cierpliwość i konsekwencję w działaniu. Impulsywność oraz zbytnia wrażliwość mogą okazać się zgubne w pracy windykatora.

Jak zostać windykatorem?

Osoby, które decydują się na podjęcie się pracy windykatora, nie muszą spełnić jakichś konkretnych wymagań czy posiadać specjalistycznych uprawnień. Zazwyczaj najmilej widziani kandydaci na windykatora posiadają wykształcenie wyższe, jednak nie oznacza to, iż osoby z wykształceniem średnim nie mają szans na tę pracę. Wszystko zależy od wymagań oraz oczekiwań danej firmy windykacyjnej. Z pewnością atutem kandydata będzie posiadanie wiedzy lub wykształcenia prawniczego, Ponadto rekruterzy z pewnością ocenią, czy dany kandydat posiada cechy, o których wspomnieliśmy wcześniej.

Reklamy

Jeden komentarz

  1. Windykator to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Od dwóch lat pracuję w Kaczmarski Inkasso, jest bardzo dużo satysfakcji z pracy, klienci są różni, ale zawsze staram się dogadać. Do każdego trzeba podejść indywidualnie, tak żeby ludzie byli zadowoleni.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s