Jak pomóc osobie zadłużonej?

Pętla zadłużenia to stan, z którego czasami bardzo trudno się wydostać. Nie tylko w rozumieniu finansowym; długotrwałe zadłużenie potrafi wywrzeć negatywny wpływ na naszą psychikę, często powodując nerwicę czy bezsenność. Jeśli bliska ci osoba nie może poradzić sobie z uregulowaniem długów, sprawdź najlepszy sposób, jak jej pomóc.

Krok 1: wysłuchaj i nie oceniaj

Pamiętaj, że zadłużony jest często przepełniony poczuciem winy; trudno zaprzeczyć, że to jego własne decyzje finansowe doprowadziły go do obecnego stanu. Przypominanie o tym podczas pierwszej rozmowy z bliską ci osobą zadłużoną jest jednak najgorszą strategią, jaką możesz obrać. Po prostu usiądź z dłużnikiem i spokojnie wysłuchaj jego historii. Nie oceniaj ani nie próbuj moralizować; zwyczajnie okaż empatię i podkreśl oferowaną pomóc.

Krok 2: pomóż wypracować plan

Gdy już zadłużona osoba „wygada się” i wyrzuci z siebie wszystkie negatywne myśli, czas na twoją interwencję. Po roli słuchacza obierz postawę inicjatora i pomysłodawcy zmian. Pomóż dłużnikowi rozpisać dokładny plan: po jednej stronie kartki zapiszcie wszystkie długi do spłacenia, a po drugiej wyliczcie kwotę miesięcznego dochodu. Krok po kroku spróbujcie wspólnie wypracować strategię działania – kiedy, ile i w jaki sposób zadłużenie będzie spłacane.

Krok 3: zachęcaj do podejmowania dobrych kroków

Każdemu może zdarzyć się chwila zwątpienia. Osoba zadłużona często nie jest w stanie samodzielnie podejmować dobrych decyzji. Bądź przy niej w tych ważnych momentach. Wyszukaj adres firmy windykacyjnej, z którą warto się skontaktować. Pomóż przeanalizować domowy budżet. Zachęcaj do rozłożenia długu na raty i systematycznego regulowania należności. Wystarczy nawet krótka rozmowa telefoniczna, raz na kilka dni; pozornie mała pomoc może mieć dla zadłużonego ogromne znaczenie.

Krok 4: motywuj i wspieraj

Przede wszystkim nigdy nie okazuj zniecierpliwienia czy niechęci. Postaraj się wczuć w sytuację bliskiej osoby i utrzymuj z nią regularny kontakt. Pamiętaj, by stale motywować do działania i doceniać każdy osiągnięty etap planu spłaty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s