Portret polskiego dłużnika

Czy wiesz, że za kwotę zadłużenia wszystkich Polaków można by wybudować 8 stadionów narodowych? Według informacji Krajowego Rejestru Długów łączna suma długów w naszym kraju w 2014 r. wynosiła aż 15 miliardów 544 miliony złotych. Jak wygląda statystyczny polski dłużnik? Przeczytaj wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.


Panowie bardziej podatni na zadłużenie, niż panie

Statystyczny polski dłużnik to mężczyzna w wieku pomiędzy 26 a 35 lat. Mieszka w województwie mazowieckim lub śląskim, jego znak zodiaku to Baran, a do oddania ma około 7 909 zł. To właśnie panowie, jak podają dane KRD, są bardziej skłonni do zaciągania zobowiązań, których potem nie spłacają.

Oczywiście nie oznacza to, że wśród rekordowych dłużników nie znajdziemy żadnych pań. KRD podaje, że mieszkająca w województwie zachodniopomorskim kobieta wciąż ma do spłacenia niemal 5 milionów złotych.

Mapa zadłużenia Polski

Ciekawie również przedstawia się poziom zadłużenia poszczególnych województw. Niechlubne pierwsze miejsce zajmują regiony Mazowsza oraz województwa śląskiego. Są to jednocześnie bardzo uprzemysłowione i najliczniej zamieszkane miejsca; trudno się więc dziwić, że najwięcej dłużników skupia się właśnie tam. Łącznie osoby z tych województw mają do oddania ponad 4,5 miliarda złotych.

Na drugim miejscu najbardziej zadłużonych regionów w Polsce znajduje się Dolny Śląsk oraz Wielkopolska.

Jak zapobiegać zadłużeniu?

W obliczu tak pesymistycznie przedstawiających się wyników warto zastanowić się nad tym, jak w przyszłości nie dopuścić do jeszcze większego zadłużenia Polaków. Jednym z rozwiązań, stosowanych często przez wiele firm windykacyjnych, jest proponowanie metody polubownej, związanej z możliwością rozłożenia długu na raty.

Ponadto, Krajowy Rejestr Długów szczególnie zachęca do zadbania o swoją pozytywną historię płatniczą, czyli zbierania wpisów potwierdzających naszą wiarygodność płatniczą. Dzięki temu trzymamy nasze finanse pod kontrolą i jednocześnie budujemy swój wizerunek rzetelnej, godnej zaufania osoby.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s