Dobry i skuteczny windykator

Windykator bywa często mylony z komornikiem. Niesłusznie. Są to dwa, zupełnie różne zawody, o innych obowiązkach, możliwościach i narzędziach. Zadaniem windykatora jest odzyskanie długu swojego klienta, nakłonienie dłużnika do spłaty należności przy zastosowaniu miękkich i twardych narzędzi.

Windykator – jak pracuje?

Praca windykatora nie jest łatwa, ponieważ budzi negatywne skojarzenia. Głównym jego zadaniem we współpracy z dłużnikiem jest przekonanie go, że windykator nie jest wrogiem, a kontakt z nim nie oznacza od razu rozprawy sądowej i komornika. Celem windykatora jest ustalenie z dłużnikiem dogodnego dla niego systemu spłaty zadłużenia.

Jakie są etapy postępowania windykacyjnego?

W pierwszym etapie windykator stara się nawiązać skuteczny kontakt z klientem – listowny, telefoniczny, mailowy bądź sms-owy – w którym przypomina o powstałym zadłużeniu i konieczności jego uregulowania. W przypadku braku reakcji wysyłane jest wezwanie do zapłaty, które zawiera ostrzeżenie o przekazaniu informacji do jednego z biur gospodarczych o nieuregulowanym zobowiązaniu dłużnika. Jeśli dłużnik chce współpracować, nawiązuje kontakt z windykatorem, zwykle dochodzi do ugody i zakończenia postępowania. Jeśli zaś dłużnik unika kontaktu, windykatorowi nie pozostaje nic innego jak zgłosić sprawę do sądu. Jeśli dłużnik sprawę przegra, procedurę rozpoczyna komornik.

Windykator – co może, a czego nie?

Dobry i skuteczny windykator to taki, który wykorzystując miękkie narzędzia windykacyjne potrafi nawiązać kontakt z dłużnikiem, skłonić go do współpracy i doprowadzić do ugody. Na żadnym etapie postępowania windykatorowi nie wolno zachowywać się nieetycznie, a więc:

  • straszyć dłużnika i mu grozić,
  • używać siły,
  • rozpowszechniać informacji o zadłużeniu wśród sąsiadów i pracowników, w miejscach publicznych,
  • zajmować, spisywać majątku dłużnika,
  • wejść bez zgody dłużnika do jego mieszkania.

Choć praca windykatora w powszechnej opinii spotyka się z nieprzychylnymi opiniami, to należy pamiętać, iż na negatywny wizerunek wpływ ma działalność nieodpowiednio przeszkolonych windykatorów, którzy stosują nieetyczne metody i tym samym rzucają złe światło na całą branżę windykacyjną.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s